Atopický ekzém a hrubé črevo

V poslednom článku ohľadne atopického ekzému som sa venovala potravinám, ktoré som z môjho jedálnička vysadila. Určite to malo priaznivý vplyv na liečbu ekzému. 

Kto by ste is chceli prečítať, aká bola moja cesta atopickým ekzémom od môjho útleho detstva nájdete ho TU.

V dnešnom článku by som sa ale chcela venovať téme nášho hrubého čreva a prečo stav nášho hrubého čreva vplýva na atopický ekzém. Ono nielen na atopický ekzém. Naše hrubé črevo je ako keby taká malá “továreň” pre baktérie (aj tie dobré, aj tie zlé), pre plesne, pre toxíny, pre našu celkovú imunitu a psychickú pohodu. Stav črevnej mikroflóry hrá vo veľa prípadoch hlavnú úlohu pri autoimunitných ochoreniach. V črevách žije 10-krát viac mikroorganizmov, ako je buniek v tele a vytvárajú si vlastný systém fungovania. Tráviaci systém je naším druhým mozgom. V tráviacom ústrojenstve i v mozgu nachádzame mnoho neuroprenášačov a látok. Črevné baktérie podporujú správne trávenie a regulujú imunitu, pretože až 60% imunitného systému je v tráviacom trakte. Keď sa táto narúša, mikroorganizmy v čreve produkujú endotoxíny spôsobujúce zápal a hormonálne zmeny. Črevné bunky na základe neustáleho dlhodobého dráždenia črevnej steny zle strávenými potravinami alebo infekciou  vylučujú cytokíny, spúšťajúce a udržujúce zápal. Keď je celý organizmus, všetky bunky a imunitný systém aktívny, spotrebováva na túto činnosť mnoho minerálov, stopových prvkov a antioxidantov. Energia a živiny neslúžia rastu, tráveniu a obnove tkaniva, ale sústreďujú sa na boj proti zápalu. 

Preto dnes mi príde nezmyselné moja liečba ekzému zameraná len na povrchové ošetrenie resp. liečbu, keď môj zápal vyvieral zvnútra. 

Ľudské hrubé črevo je dlhé približne 2 metre a je zakončené análnym otvorom. Medzi 2 najhlavnejšie funkcie hrubého čreva patrí – funkcia resorpčná a funkcia evakuačná. 

Povedzme si niečo o resorpčnej funkcii. 

Najprijateľnejšia situácia, ktorá by mohla v hrubom čreve nastať je, že by steny hrubého čreva boli ako tak čisté. Prečo? V hrubom čreve prevládajú absorpčné procesy, to znamená že práve na tomto mieste sa vstrebáva glukóza, vitamíny a aminokyseliny vyrábané črevnými dutinami. Takisto sa v črevách ukladá 95% vody a elektrolytov. Denne z tenkého čreva do hrubého prichádza cca 2000g potravy v podobe kašovitej hmoty. Tu nastáva otázka – keby naša strava bola čo najzdravšia, v čo najčistejšom zložení ( to znamená bez chémie, éčok, tukov, rafinovaného cukru) z nášho hrubého čreva by vyšla len čistá stolica. Keďže to ale vo veľa prípadov, tak nie je – naše črevá sa zanášajú. Do nášho organizmu prinášame potravu, ktorá je najmä varená a škrobová, veľa krát bez známky výživy  (zemiaky, múčne jedlá, vylepšené olejom, cukrom, ochucovadlami, volíme nesprávne kombinácie jedál..) v ktorých chýbajú vyššie spomínané vitamíny a živiny. Okrem toho sú veľa krát zmiešané aj s bielkovinami. Práve takéto pokrmy zanechávajú na našom hrubom čreve stopu v podobe tenkej vrstvy odpadu a začínajú vznikať usadeniny. Kedy sa z hľadiska odvodňovania v záhyboch hrubého čreva tvorí tvrdá stolica.  Je to taký kolobeh na to, aby sme si v našom tele začali vytvárať zápal, ktorý funguje potichu. Potichu ale pracuje. Keď sa bavíme o atopickom ekzéme, je to tiež autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré vyviera z vnútra na povrch. Preto žiadna mastička nevyrieši tento problém na dlhodobo – poznám to dôverne z vlastnej dlhoročnej skúsenosti. 

Funkcia evakuačná. 

V hrubom čreve sa hromadí naša stolica, ktorá by sa mala pravidelne vyprázdňovať minimálne 1x za deň. Absencia stolice v rozmedzí 24-32 je už považovaná za zápchu. V takomto prípade prebiehajú v čreve hnilobné a kvasné procesy. Toxické látky spoločne s vodou prenikajú do krvného riešiska a vyvolávajú jav “črevnú autointoxikáciu.”  Ďalšou zaujímavou informáciou je fakt, že hrúbka stien hrubého čreva je 1-2 mm a práve toutou tenučkou stenou prenikajú toxické  látky, ktoré otravujú blízko umiestnené orgány ako je pečeň, obličky, pohlavné orgány atď. 

Obrázok : Umiestnenie hrubého čreva v dutine brušnej 1- pečeň, 2-žalúdok, 3-žlčník, 4-pankreas, 5 -obličky, 6-močový mechúr (Kniha Gennadij Malachov: Úplná detoxikácia)

Toľko v krátkosti dnes odo mňa na tému hrubého čreva v súvislosti s atopickým ekzémom. Je to téma rozsiahla, existuje množstvo súvislostí a prienikov medzi viacerými témami a oblasťami. V ďalšom článku sa budem snažiť priniesť znovu niečo zaujímavé. 

Ak máte nejaké otázky ohľadne Vášho problému s atopickým ekzémom, kľudne mi napíšte. 

Použité zdroje: Gennadij Malachov: Úplná detoxikácia, David Frej: Zápal skrytý zabijak a vlastné skúsenosti

Žiadne komentáre

Napíšte komentár