Je atopický ekzém dar ako sa lepšie spoznať? Vyliečila som sa. Časť 1.

V mojom živote jedného dňa nastal zlom. Začala som vnímať všetky tie negatívne veci (ktoré nie sú negatívne, len nás prišli niečo naučiť), ako ohromný dar. Ako sa lepšie spoznať. Cez rôzne zrkadlá od ľudí (ktorý nám vadia ale oni nás len zrkadlia zvnútra), cez rôzne životné lekcie a tiež cez choroby. Choroby nám vedia veľa povedať o nás, len ich treba počúvať a začať odpovedať zmenou v našom živote. 

Atopický ekzém mi bol zistený v období, keď som bola batoľa. Čiže dá sa povedať, že dosť skoro. V tomto mojom príspevku idem popisovať môj príbeh, ktorý Vás znovu môže inšpirovať. Na ceste pri liečbe učiteľa menom atopický ekzém. 

Ľudská koža je najväčším orgánom na ľudskom tele. Cez kožu nám dáva naše telo vedieť či je, alebo naopak nie je niečo v poriadku. Atopický ekzém je zápalové ochorenia. Dlho som si myslela, že sa jedná o ochorenie kože – to mi bolo totižto vsugerovávané od malička. Prešla som si rôznymi procedúrami, pojedla všetky možné lieky (aj hormonálne), moja koža bola natieraná hormonálnymi mastičkami ale tiež kortikoidmi. Ako malá (2-3 ročná) som bola zavretá mesiac v nemocnici (bez mamy), kde ma liečili z ekzému. „Krásne“ stresové obdobie pre dieťa, byť v cudzom prostredí bez blízkej osoby – pričom stres a ekzém sa vzájomne podporujú. No čiže toto všetko som bola nútená absolvovať, len kvôli tomu aby som sa z toho hrozného ekzému dostala. Mala som ho všade – vo vlasoch, na tvári, na viečkach, na ušiach, na dlaniach, od krku až po chodidlá. Pamätám si, ako mi mamina ruky pred spaním zaväzovala do obväzov aby som sa v noci neškrábala. Nepomohlo. Ruky som si zvykla šúchať o uterák – vtedy to krásne „škriabalo“. Kto máte ekzém, určite poznáte. Samozrejme, ekzém som nemala stále. Nemala som ho najmä vtedy, keď som si ekzémové plochy na mojom tele potierala kortikoidnými, či hormonálnymi masťami. Pamätám si, ten úúúžasný pocit keď som mohla ísť von v krátkych rukávoch (bez flakov) a konečne na mňa ľudia nepozerali, ako keby mám smrteľnú chorobu. Keď som mala ekzém v najhoršom štádiu chodila som v dlhých rukávoch – aj v teple, v najväčších horúčavách. 

Keď som sa začala zaoberať stravou a všeobecne zdravím človeka, veľa vecí mi nedávalo zmysel. Napríklad čo sa týka ekzému – načo som chodila od malička k lekárom, ktorí „liečili“ môj ekzém keď pritom mi ho len potláčali v mojom organizmu a ten zápal, ktorý v mojom tele bol sa krásne šíril ďalej ? Dnes som za to vďačná. Naozaj. Lebo ten ekzém ma vlastne veľa naučil o mne (ako osobe, o správaní, o náladách..) a o mojom organizme. 

Veľkú úlohu pri akejkoľvek chorobe zohráva to v akom sme zdravotnom stave a tiež v stave psychickom. Už nejeden rôčik mám doma knižku s názvom „Čo Vám hovorí Vaše telo“ a neverili by ste, ale všetko to je jedna veľká pravda. Odporúčam kúpiť do Vašej rodinnej knižnice. 🙂 

Čo sa týka atopického ekzému, jedná sa o zápalové ochorenie. Jedná sa o zápal, ktorý putuje našim telom a naša pokožka je miesto, kde ten zápal vystreľuje. Pri liečbe atopického ekzému (všetko sú to informácie, ktoré som sa sama naučila) je veľmi dôležité pozrieť sa dovnútra. Najmä na naše trávenie a hrubé črevo. Črevná flóra, ktorú máme je pre nás extrémne dôležitá. Teda je dosť dôležité, aby boli naše črevá v poriadku, aby neboli zanesené, aby dokázali cez steny čreva vstrebávať do tela živiny a vitamíny, ktoré my konzumujeme. Preto, kto si chcete dať do poriadku ekzém – začnite od čriev. Aj moje džúsové pôsty mali veľký význam a vplyv na liečenie. Detoxikovať sa priebežne, pôstiť sa (minimálne v deň splnu je úžasné), absolvovať džúsové detoxy (pijete len šťavy a vodu pár dní). 

Takisto je veľmi zdravé konzumovať množstvo vlákniny v našom jedálničku. Kde ju nájsť? V strukovinách, v listovej zeleniny, v ovocí, klíčky sú vynikajúce… Vypiť veľa vody. Konzumovať potraviny bohaté na chlorofyl – zelené slnko, ktoré vyživuje naše bunky v tele. Mne osobne veľmi pomohlo tiež to, že som prešla na rastlinnú „vegánsku“ stravu. Zmena samozrejme neprišla hneď. Stravujem sa takto už 6.rok – čiže je to cesta. Nenásilná, ale účinná v mojom prípade. Čo obmedziť ? Jednoznačne cukor. Cukor extrémne podporuje zápaly v našom organizme. Ďalej množstvo múčnych jedál, spracované potraviny, množstvo kofeínu. 

Toto je fotka ekzému, keď som bola tehotná. Podotknem, že toto je zlepšenie, ktoré u mňa nastalo keď sme išli k moru. Keď to bolo u mňa v katastrofálnom štádiu – nefotila som sa. Asi ma chápete. 

Tento článok som rozdelila na 2.časti. Je to téma veľká a vecí je veľa, ktoré chcem spomenúť. V ďalšej časti sa budem venovať psychosomatickým príčinám ekzému, výživovým produktom ktoré užívam, stravovacím zmenám ktoré som urobila a všetko čo ma napadne k tejto téme. 🙂 Ak máte otázky, ktoré by Vás zaujímali – kľudne mi napíšte. Ak to čítajú ľudia, ktorý si prechádzajú liečbou kožných ochorení – nevzdávajte sa! Všetko sa dá vyliečiť. Len treba počúvať seba a nazrieť dovnútra. A možno sa o kúsok viac ľúbiť. 🙂  

Teším sa na Vás v ďalšej časti. 

Simi

2 komentáre
  • Michaela
    Posted at 18:54h, 08 júna Odpovedať

    Dobrý deň,

    veľmi ma zaujal váš článok, aj ten ďalší o hrubom čreve. Mám doma 6.mesačného syna s atopickým ekzémom (samozrejme nasadené kortikoidy a tým je všetko vyriešené). Táto cesta sa mi však nepáči. Už som jemu aj sebe (ešte je kojený) nasadila probiotiká, držím nízkosacharidovú, bezmliečnu, bezváječnú diétu.
    Viete mi, prosím, poradiť ešte ďalšie veci, ktoré zmeniť? Mám dilemu s kváskovým chlebom, ktorý si pečiem doma (či ho môžem) a tiež s bryndzou a acidofilným mliekom (keďže viem, že sú plné probiotík), či aj tie môžem. Ako si mám prečistiť črevá? Vaše stravovacie zmeny a tipy na výživové produkty by ma veľmi potešili 🙂

Napíšte komentár