Naše hranie s Matildou|Seriál

Veľa píšem o Matilde a napadlo ma vytvoriť seriál článkov o tom, ako sa s Matildou hráme, ako trávime voľný čas počas rôznych ročných období. Doma, i vonku. Množstvo príspevkov o našich hrách už síce mám na INSTAGRAME, ale vo forme článkov to bude lepšie. Viem sa k nim kedykoľvek vrátiť, keď budeme mať napríklad ďalšie dieťatko a budem hľadať inšpiráciu. Verím, že aj pre Vás budú tieto články inšpirácia.

Na úvod v skratke. Pre mňa sú deti výnimočné stvorenia. Každé jedno. Najmä Matilda. Zaslúžia si oceány lásky a najmä náš čas. Je to taký darček od nás pre nich „láska+čas“, z ktorého budú čerpať celý život. Z tohoto vzorca vychádzam aj ja pri Matilde. Poviem za seba – ten čas, ktorý sa spolu hráme, si užívam. Niekto medituje, ja sa hrám. Od mala spolu trávime veľa-veľa času. Matilda bola od mala nosená, je vychovávaná kontaktne, rozprávame sa s ňou ako s rovnocennou. Je veľmi živá čo je niekedy vyčerpávajúce, ale zase na druhej strane ma to stále núti vymýšľať aktivity a hľadať. Miluje zvieratá a čas vonku.

Hrá sa vôbec s hračkami?

Hračky má samozrejme, zopár. Do hračkárstva nechodíme, takže nepribúdajú. 🙂 Ale aj tak sa s nimi nehrá. Možno neskôr ju budú viacej zaujímať, uvidíme. Učíme ju k minimalizmu čo sa hračiek týka. Zaujímajú ju skôr praktické veci, činnosti. Čiže náš deň vyzerá tak, že sme stále spolu – spolu sa motáme v kuchyni, perieme, vešiame prádlo, hráme sa, čítame, tancujeme, spievame, sme vonku .. Niekedy je to náročné, ale stojí to za to. Heňo je úžasný manžel a otec, keď sa bavíme o Matilde, takže sa vzájomne podporujeme a veľa rozprávame.

Preto sme ju začali pozorovať. Pozorovať jej senzitívne obdobia, reagovať na jej vnemy, ponúkať aktivity a hry na rozvoj jej fantázie a intelektu.

„Keď zasadíme malé semienko má veľký potenciál vyrásť v krásny silný strom. Dieťa takisto. „

Keďže Matilde venujeme dosť čas, učíme sa vzájomne sa rešpektovať a chápať. Ono to je úžasné sledovať, že aj keď je ešte malá (25 mes.), ale je veľmi chápavá. Verím, že každé jedno dieťa je, ak mu dáme priestor.

Takže aj o tomto budú moje články, môj mini SERIÁL. Ak máte otázky, prípadne by ste privítali články na nejakú špeciálnu tému – dajte vedieť. V ďalšom článku sa budem venovať senzitívnym obdobiam u detí a prečo je dôležité na ne reagovať.

Žiadne komentáre

Napíšte komentár